wtorek, 14 maja 2024

Szparagi

Szparagi są białe...
...rosną w ziemi w specjalnych długich kopcach. Wycina się je, gdy jeszcze są całe schowane pod powierzchnią. Gdy pojawi się pęknięcie ziemi to znak, że wyrasta w tym miejscu szparag. Jeżeli czubek pojawi się ponad ziemią, staje się fioletowy i nie jest już taki wartościowy. Gdy na koniec sezonu plantatorzy przestają je wycinać, powstają szparagi zielone których kiedyś nikt nie jadł i rosły aż do postaci około metrowego asparagusa używanego w kwiaciarniach do przystrajania bukietów. 
Aż do momentu zachwytu zielonymi szparagami przez wszelkich telewizyjnych kucharzy i celebrytów. Teraz uprawia się szparagi również pod kątem tylko tych zielonych, wydaje się że uprawa jest łatwiejsza i mniej wymagająca. Oczywiście nie ma zakazu jedzenia tej zdrewniałej, zielonej łodygi, też próbowałem ale i zachwyt nie jest dla mnie zrozumiały. Szparagi są białe. 😉
Potrzebujemy:
pęczek szparagów
lubczyk
sól
cukier
masło klarowane
bułkę tartą

Wykonanie:
Szparagi obieramy, najlepiej robić to obieraczką do warzyw. Zalewamy zimną wodą z dodatkiem łyżeczki cukru, łyżeczki soli i oczywiście lubczyku, bez którego szparagi nie będą takie jak należy. 
Najlepiej jak lubczyk jest świeży z ogródka mamy, zerwany przez tatę. 😉
Gotujemy około 15-20 minut od momentu zagotowania wody i w zależności od grubości szparagów. Bardzo grube szparagi należy przeznaczyć na pyszną zupę szparagową.
Następnie rozgrzewamy na patelni masło, dodajemy bułkę tartą, szczyptę soli i po wyłożeniu szparagów na półmisek, przyozdabiamy je bułką.
Ponieważ sezon szparagowy trwa krótko, zazwyczaj około 4-6 tygodni w zależności od pogody, to warto zaopatrzyć się na później. Najlepiej szparagi zamrozić, oczywiście wcześniej je obierając. 
Są też szparagi marynowane w delikatnej solance i specjalnie dla Was je przetestowałem. Obie przedstawione firmy mają szparagi podobne w smaku i wyglądzie.
Szparagi w słoiku są już ugotowane i właściwie wystarczy je podgrzać. Ale ja zalecam wylać płyn ze słoika i zalać je zimną wodą, dodać lubczyk, cukier, sól i pogotować 5 minut, żeby nabrały odpowiedniego smaku. Do sałatek mogą być użyte prosto ze słoika.
Przy tak słabej solance, szparagi prawie nie różnią się w smaku od tych świeżych.

Smacznego życzy Paweł














1 komentarz:

  1. Panie Pawle, dziękuję za tę podpowiedź ze słoiczkami; widziałam je poza sezonem, ale nie kupowałam, bo byłam (niepotrzebnie) uprzedzona.

    OdpowiedzUsuń